Изследване на гликиран хемоглобин
- Начало
- Услуги
- Изследване на гликиран хемоглобин
Какво е гликираният хемогоблин?
Гликираният хемоглобин (отбелязван още като HbA1c) е форма на хемоглобина, която показва среднодневните нива на кръвната захар за последните 3 месеца. Този период се определя от продължителността на живот на еритроцитите, която е около 100 - 120 дни. В тях хемоглобинът се гликира неензимно при налични високи нива на кръвната захар.
Изследването на HbA1 е „златен стандарт” за оценка на гликемичния контрол при лица със захарен диабет. За измерване нивата му не се изисква специална подготовка и може да се извършва по всяко време на деня.
Фалшиво по-ниски стойности се наблюдават при хемолитични анемии, кръвозагуба, бременност, прием на по-високи дози витамин С. Фалшиво по-високи стойности е възможно да се измерят при желязодефицитни анемии, бета-таласемия, уремия, хроничен алкохолизъм, повишено ниво на триглицериди, хипербилирубинемия, хроничен прием на аспирин.
Примерно съотношение между нивата на гликирания хемоглобин и среднодневните кръвнозахарни нива:
- HbA1c 6% → 7 ммол/л кръвна захар;
- HbA1c 7% → 9,0 ммол/л кръвна захар;
- HbA1c 8% → 10,0 ммол/л кръвна захар;
- HbA1c 9% → 11,5 ммол/л кръвна захар;
- HbA1c 10% →13,1 ммол/л кръвна захар;
- HbA1c 11% → 15,0 ммол/л кръвна захар;
- HbA1c 12 % →16,5 ммол/л кръвна захар;
- HbA1c 13% → 18,5 ммол/л кръвна захар;
- HbA1c 14% → 20,0 ммол/л кръвна захар.
Например установяването на гликиран хемоглобин 11% говори за вариране на кръвната захар в предходните 3 месеца между 12 и 18 ммол/л или средната стойност е била около 15 ммол/л.
Партньори


